Ota yhteyttä!

Aitlahti Kaisa, kouluttaja
Pedagogiset toimintamallit , Spiritualiteetti , Varhaiskasvatus ja perhetoiminta sekä pedagogiikka 
kaisa.aitlahti@step.fi
p. 040 703 3356 

Antikainen Irene, koulutussihteeri
irene.antikainen@step.fi
p. 040 351 8729 

Aumala Päivi, kouluttaja
Varhaiskasvatus ja perhetoiminta sekä pedagogiikka, Katsomuskasvatus
paivi.aumala@step.fi
p. 040 158 1345 

von Essen Pirjo, opintotoiminnan koordinaattori
Vapaaehtoistoiminta 
pirjo.vonessen@step.fi
p. 040 775 8033 

Helminen Tuuli, assistentti
Koulutuspalvelut
tuuli.helminen@step.fi
p.  040 018 2278

Jylhä Jukka, suunnittelija
Alueelliset yhteistyöverkostot Etelä-, Länsi- ja Pohjois-Suomi
jukka.jylha@step.fi
p. 040 050 8241

Jäntti Riikka, kouluttaja
Musiikki ja musiikkikasvatus, jumalanpalveluselämä
riikka.jantti@step.fi
p. 044 513 3232

Kilpeläinen Aino-Elina, kouluttaja
Seurakuntien partiotyö, Polku-toimintamallin kehittäminen
aino-elina.kilpelainen@step.fi
p. 044 357 9916

Klemetti-Falenius Anna-Leena, lehtori, monikulttuurisuuskasvatus
Monikulttuurisuus, moninaisuuden kohtaaminen 
anna-leena.klemetti-falenius@step.fi
p. 040 832 2467 

Kärri Anna, kouluttaja
Kouluikäiset, nuorisotyö, alueelliset yhteistyöverkostot Mikkelin ja Kuopion hiippakunnat
anna.karri@step.fi
p. 044 792 2389

Lahtiluoma Sami, kehittämiskonsultti, kouluttaja  
Taloushallinto, Kiinteistönhoidon ja hallinnon koulutukset
sami.lahtiluoma@kirkkopalvelut.fi
p. 040 592 2197 

Luoma Marjukka, kouluttaja
Varhaiskasvatus, perhetoiminta
marjukka.luoma@step.fi
p. 050 525 0349

Niiles Jaakko, kouluttaja
Rippikoulu, nuorisotyö 16–18, nuoret aikuiset
jaakko.niiles@step.fi
p. 040 010 5072

Nurmi Suvielise, kouluttaja
Ympäristökasvatus (toimivapaalla)
suvielise.nurmi@step.fi
p. 040 035 7030

Peltovirta Margit , koulutussuunnittelija
Seurakunnan luottamushenkilötoiminnan kehittäminen, Suntioiden, emäntien ja muun kirkonpalveluskunnan koulutukset 
margit.peltovirta@step.fi
p. 040 087 4514

Penttinen Nina, koulutussihteeri
nina.penttinen@step.fi
p. 044 358 9040 

Pulkkinen Hanna, opintojohtaja
Lapsivaikutusten arviointi (LAVA)
hanna.pulkkinen@step.fi
p. 044 712 4985 

Reinikainen Satu, kouluttaja
Pedagogiset toimintamallit, Varhaiskasvatus ja perhetoiminta sekä pedagogiikka
satu.reinikainen@step.fi
p. 040 701 9713 

Tulisalo Timo, koulutusjohtaja
Koulutus- ja konsultaatiopalvelut (seurakunta-asiakkuudet)
timo.tulisalo@step.fi
p. 044 346 9522

Visto Jari, kouluttaja
Kestävä kehitys ja ekososiaalinen sivistys
jari.visto@step.fi
p.  040 618 4290